Yine daha az teknolojik bir ürün

Hepimizin acil yıkanması gereken ama bir o kadar da “makineyi çalıştırmaya yetmeyecek kadar” çamaşırlarının biriktiği çok an olmuştur. Hadi çamaşırları yıkamaya karar verdik diyelim, bu sefer de elektrik faturasından tasarruf etmek için makineyi çalıştırma işlemini geceye bırakırız. Hele ki birkaç gece başka işimiz olduysa veya yorgunluktan ilgilenemediysek “Ama ben çamaşır yıkayacaktım” derdi bırakmaz peşimizi, huzursuz eder durur.

Gentlewasher işte bu duruma bir çözüm sunuyor, artık çamaşırları daha az su ile ve elektrik kullanmadan sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yıkayabiliyoruz. El ile kullanılan bu makine tek seferde 12 tişört veya 8 elbise yıkayabiliyor ve sadece 17 litre gibi cüzi miktarda su harcıyor. Ortalama bir çamaşır makinesinin 50 litre su harcadığını da unutmamak gerek.

Hassas çamaşırlarını günümüz çok teknolojili çamaşır makinelerinin “elde hassas yıkama” programına emanet edemeyecek çok sayıda kişi tanıyoruz. Belki siz de onlardan birisiniz ve bu görüşünüzde hiç de haksız olmadığınızı belirtmeliyiz. Gentlewasher, belki de en çok, en sevdiği narin giysilerini çamaşır makinesinde kaybedenleri sevindirecektir.

Kullanımı ise oldukça kolay;

⦁ Su hortumunu takılır,
⦁ Çamaşırları makineye koyulur,
⦁ 1 çay kaşığı deterjan eklenip çevirmeye başlanır.
⦁ 2 dakika yıkandıktan sonra 2 dakika da durulanır.

Çamaşırlarınızın kirli sepetinden başlayarak, nazikçe yıkanıp kurumak üzere çamaşır ipinde son bulan beş dakikalık yolculuğu işte bu kadar kolay!
Ergonomik tasarımı ile kullanıcısını da çok yormayacak gibi görünüyor.

Gentlewasher, ismi gibi oldukça nazik bir yıkama sistemini bünyesinde barındırıyor. Şirket, ürettikleri bu ürünün şimdiye kadarki en güvenilir ve nazik yıkama makinesi olduğunu söylüyor. Bal peteği şeklindeki delikleri ile koruyucu bir su katmanı oluşturarak çamaşırların bidon ile temasını engeller. Böylece kıyafetlerin kullanım ömrü uzamış olacaktır.

Şirket, yıkama sonuçlarının evlerde kullanılan klasik çamaşır makineleri kadar başarılı olduğunu belirtiyor. Gentlewasher elde yıkanması gereken ürünler için tasarlanmış ama bütün hazır giyim ürünleri için kullanılabilir. Özellikle kampçılar ve karavanda seyahat edenler gibi sürekli seyir halindeki insanlar için oldukça kullanışlı görünüyor. Ayrıca biliyorsunuz ki Türkiye’de her hanede bir çamaşır makinesi bulundurma alışkanlığı olsa da diğer ülkelerde durum değişebiliyor. Pek çok ülkede çamaşırlarını yıkamak için bulundukları apartmanın veya semtin çamaşırhanesinde uzun çamaşır sıraları bekleyerek çamaşır yıkayan çok insan var. Gentlewasher, yorucu çamaşır seremonisi yaşayan bu insanlara ilaç gibi gelecek bir uygulama olmuş.

Şirket amaçlarının “Dünyanın her yerindeki insanlar için satın alınabilir bir çamaşır makinesi yapmak” olduğunu söylüyor. Dünya üstünde hala beş milyar insanın çamaşır makinesi yok ve çamaşır yıkamak için saatlerini harcamaları gerekiyor.

Gentlewasher şu anda 269 dolar karşılığında internetten satın alınabiliyor. Bu fiyat Türkiye şartları ile Türk parasına çevrildiğinde hiç de ekonomik değil biliyoruz. Ancak ürünün üretildiği ülkeler için oldukça cüzi bir miktar olduğunu söylemeliyiz. Böyle bir ürünün Türkiye’de üretildiğini düşünecek olursak fiyatlaması muhtemelen 50 TL ile 100 TL arasında olacaktır. Bu da öğrencilerimizi, bekarlarımızı ve dönemsel görevler için evinden, şehrinden uzakta çalışmak durumunda kalanları mutlu edecektir.

Bir yandan birbiriyle inovasyon yarışına girmiş, sürekli yeni teknoloji üreten ve her yeni üründe fiyatları artıran beyaz eşya sektörü; bir yandan sadece kullanım amacına yönelik, enerji tasarrufunu destekleyen ve herkesin ulaşabilmesini amaçlayan ürünler üretmek üzere çalışan girişimciler.

Her ikisi de kendi içinde inovasyon olarak yorumlayıp üzerinde tartışacağımız konular barındırıyor. Sizce tüketim alışkanlığını hesaba katarak ilerde bu makinelerden hangisini evlerimizde daha sık göreceğimizi söyleyebiliriz?