Şehirlerde yaşayan insanların ortak sorunu, uzun yolculuklar…

Ne yazık ki toplu ulaşımlarda çok zaman harcıyoruz. Bazılarımız o çekilmez yolları çekilebilir hale getirmek için müzik dinliyor. Bazılarımız da kitap okuyarak veya ders çalışarak boş vaktini değerlendiriyor.

Londra Belediyesi bunu dert edinmiş olacak ki şehirin belirli noktalarına kısa hikaye otomatları yerleştirmiş. Otomat Fransız Şirket Short Edition tarafından üretildi.

Dünya’da ve İngiltere’de ilk defa yer alan otomatımız içinde 1,3 ve 5 dakikalık kısa hikayeler barındırıyor. Romantizmden tutun aksiyona kadar binbir türlü konuda hikaye mevcut. Virginia Woolf, Lewis Carrol ve Charles Dicknes gibi ünlü yazarların da hikayeleri bulunuyor. Bu girişimin ünlü roman yazarı Anthony Horowitz özel olarak 1 dakikalık bir hikaye yazdı.

Horowitz, “İki durak arasında okunabilecek hikaye yazmak çok zor oldu. Kısa bir hikaye değil, çok kısa bir hikaye.” dedi.

              Peki bu fikir nereden ortaya çıktı ?

Araştırmacılar, 2bin yetişkin İngiliz’den yararlandı. %30’u 6 ay içerisinde 1 kitap bile bitiremiyor. Bu İngiltere için ciddi bir problem. Yoğun iş, okul, hayat koşuşturmaları yüzünden insanlar ne yazık ki kitap okumak için kendilerine zaman ayıramıyorlar. Kitap okumak stresinizi sıfırlar, sizi başka diyarlara götürüp beyninizde ki stresi alır. Bu otomatın en yakın zamanda ülkemizde de görmek dileğiyle…

Paylaş
Önceki İçerikAlglerin dünya ve bizim için faydalı olabileceği kanıtlanıyor
Sonraki İçerikAgresifliğin kıyısına 1 kala
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir