Türk bilim insanından önemli buluş: Sea-thru

Deniz altında çektiğimiz fotoğraflar neden hep mavi ve yeşilimsi tonlarda olur merak ettiniz mi ? Bunun sebebi güneşten gelen ışınların kırılarak farklı renklere ayrılması ve kırmızı renk ışınlarının derinlere ulaşamamasından kaynaklıdır. Bu problem Sea-thru algoritması ile çözüme kavuşuyor.

Makine mühendisi ve okyanus bilimcisi Derya Akkaynak ve Haifa Üniversitesi’nden Tali Treibitz, su altında çekilen fotoğrafların sanki karada çekilmiş gibi düzelten bir algoritma geliştirdi.

Sea-Thru

Sea-thru algoritması nedir ?

Kelime anlamlarına bakarsak “Sea” deniz, “see through” şeffaf kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkıyor. Su altında çekilen fotoğrafların renklerini düzeltmeye yardımcı bir algoritma. Akkaynak, bu buluşun tam 3,5 yıl teorik ve pratik çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını söylüyor ve ekliyor; “Su altı görüntüleme alanındaki temel problemlerden biri fotoğrafları ‘su yokmuş gibi’ işleyebilmektir. Bu çok zor ve geçen seneye kadar çözülememiş, önemli bir problemdi.”

Daha önce uygulanan algoritmaların atmosferik koşullar için formüle edildiğini söyleyen Akkaynak, yeni bir denklem ile bu sorunu çözdüklerini açıklıyor. Okyanus bilimci, “Sea-thru algoritması da bu Akkaynak-Treibitz Modeli adı verilen denklemin içindeki değişkenleri hesaplayıp, fizik kuralları dahilinde, kaybolan renkleri geri getiriyor. Yani aslında algoritmanın başarısının sırrı fiziği doğru kullanmak” ifadelerini kullanıyor.

Sea-thru [2]Algoritmanın doğru çalışabilmesi için aynı objenin farklı mesafelerden fotoğraflanması gerekiyor. Bunun haricinde üzerinde renklerin olduğu fotoğraflama kartı gibi bir ek teçhizat gerekmiyor.
Sea-thru [3]

 

Paylaş
Önceki İçerikYeni nesil müzik aleti: Orba
Sonraki İçerikGiyilebilir sensör Gut kaynaklı bileşikler için ter analizleri yapabiliyor
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir