Bebeklere müzik dinleten vajina içi hoparlör

Müziğin öğrenme için uyarıcı işlevi görme de dâhil olmak üzere insan beyni için birçok faydası var. Müzik; sesle ilgili hareketlere tepki de dâhil olmak üzere, beyindeki dil ve iletişim uyarı merkezlerini aktive ediyor. Aynı zamanda müzik, sosyal iletişim alanında da önemli bir rol oynuyor.

Bebekler sesli uyarıcılarla, melodik seslerle, özellikle müzikle dillerini çıkararak konuşmayı öğreniyorlar. Her bebekte tepkiler farklı olduğu gibi, aynı bebeğin her sefer müzik dinlediğindeki tepkileri de farklı olabiliyor. Birçok ebeveyn bu yüzden doğmamış çocuklarına müzik seti, hoparlör benzeri aletler aracılığıyla müzik dinletiyor.

Yaşamlarının ilk aylarında müzik aracılığıyla uyarılmalarının, bebeklerin beyin gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğuna göre, müziğin faydaları doğumdan önce bebeklere sunulamaz mı?

Babypod annenin vajinasını bir ses sistemine dönüştüren küçük pembe bir cihaz. İspanya menşeli ürün, vajinaya yerleştirilen ve 54 desibellik tıpkı sakin konuşmadaki gibi düşük seviyede müzik çalan küçük bir hoparlör. Üründe herhangi bir pil, bluetooth veya radyo frekansı kullanılmıyor.

Patentli olan ve Institut Marquès tarafından test edilip onaylanan ürünün dış yüzeyi ve kablosu hipoalerjenik silikon ile yapılmış. Anne ve bebek açısından hijyenik olan ürün, kolayca temizlenebiliyor ve su geçirmez nitelikte. Küçük ebatlardaki ürün, anne tarafından yerleştirmesi ve çıkarması kolay şekilde tasarlanmış.

Babypod, anneler ve bebekleri doğumdan önce müzik ile birleştiren, aralarındaki ilk deneyim paylaşımı olarak tanımlanıyor. Babypod doğumdan önce müzik yoluyla harekete geçiren bir cihaz. Babypod ile bebekler ana rahminde seslendirmeyi öğreniyorlar.

Ürünün yaratıcılarına göre, karın üzerinden bebeğe müzik çalındığında deri, kas ve sıvılar nedeniyle bebeğe sadece boğuk bir ses iletiliyor. Öte yandan Babypod kullanıldığında, bebek ile ses arasında sadece yumuşak bir doku olduğundan, bebeğin sesi yoğun ve temiz olarak duyması sağlanılıyor.

İşitme embriyoda gelişen ilk duyu. Araştırmalar 16 haftalıktan itibaren müziğe maruz kalmanın iletişim ve seslendirmeyi teşvik ederek fetüse faydalı olabileceğini gösteriyor. Vajina aracılığıyla müzik yayını yapıldığında, bebeklerin çoğu ağız ve dil hareketleri ile tepki veriyor. Bununla ilgili olarak bebeğin seslendirme yaptığına dair inanılmaz görüntüler elde edilmiş.

Bilimsel çalışmaları yürütmek için, müzik annenin karnı üzerinden kulaklık aracılığıyla çim biçme makinesine eşdeğer olan 98,6 desibel seviyesinde çalınmış. Ancak bebekler bu müziğe hiçbir tepki vermemişler. Buna karşılık bebekler Babypod aracılığıyla bir konuşma hacmine eşdeğer olan 54 desibel seviyesindeki müziğe yanıt vermişler.

Sistem kullanıcının akılı telefonuna kablo aracılığıyla bağlanıyor ve böylece ebeveynler bebekleri için çalmak istedikleri her türlü müziği seçebiliyor, müzik listeleri oluşturabiliyorlar. Bunun için kullanıcılar, Google Play’dan indirebilecekleri Babypod uygulamasını Android tabanlı akıllı telefonlarında kullanabiliyorlar. iOS uygulaması ise yakın zamanda kullanıma sunulacak. Ürünü sitesi üzerinden 396 TL’ye almak mümkün.

Kaynak: babypod

Paylaş
Önceki İçerikSeyahatlerinize artık bagajsız da çıkabilirsiniz
Sonraki İçerikKafein bağımlılarına müjde: Joule
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.