Çalışan ilk yapay organ üretildi

inovasyon haberleri arasından bazıları istediğimiz değeri bulamadı. Ya da daha kötüsü çok iyi hazırlanmış bir haberi biz yeterince doğru anlatamadık, yayamadık. İşte öyle bir tanesi. İngiliz bilim adamları hücreleri yeniden programlayarak çalışan ilk yapay tam organı ürettiler ve böylece insanlar için organ nakillerinde kullanılacak organlar üretebilme hedeflerine doğru bir adım daha yaklaşmış oldular.

Henüz sadece fareler üzerinde test edilmiş olan bu teknik gelecekte bağışıklık sistemleri zayıflamış olan insanlar için organ nakillerinde kullanabilir ve nihayet nakillerde kullanılacak daha karmaşık organların üretimine imkan sağlayabilir. Bu teknikle ortaya çıkan inovasyon haberleri on yıl içinde gerçekleşip, insanlar üzerinde kullanılabilecek hale gelebilir.

Bilim adamları, bir fare embriyosundan aldıkları bağlayıcı doku hücrelerini DNA’larında bulunan genetik bir ‘anahtarı’ tetikleyerek tamamen farklı bir hücre soyuna dönüştürdüler ve kalbe yakın bir yerde bulunan ve hayati bir bağışıklık sistemi ‘sinir merkezi’ olan çalışan bir timüs ürettiler. İşin içine genetik biliminin girdiği inovasyon haberleri hazırlaması zor, okuması zor ancak varlıkları en önemli olanlar.

Elde edilen hücreler diğer benzer hücrelerle birlikte fareye enjekte edildikleri anda asıl organı oluşturacak şekilde büyümeye başladılar.

 

 

Bilim adamlarından oluşan ekibin başındaki Edinburgh Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Konseyi (MRC) Onarıcı (Regenerative) Tıp Merkezinde çalışan Profesör Clare Blackburn bu gelişmeden şöyle bahsediyor: ‘Laboratuvar ortamında hücrelerden yedek organlar üretebilme becerisi, onarıcı tıbbın en büyük hedeflerinden birisidir. Yine de laboratuvar ortamında üretilen organların ebat ve karmaşıklıkları şu ana kadar hep sınırlı kaldı. Hücreleri direkt olarak tekrar programlayarak, nakledildiğinde eksiksiz ve işlevsel bir organa dönüşebilen yapay hücre çeşitleri üretmeyi başardık. Bu, laboratuvar ortamında klinik olarak kullanılabilir yapay bir timüs üretme hedefimize doğru atılan önemli bir ilk adımdır.’ Bizim için her şey inovasyon haberleri üretme arzumuzla başladı. Şimdi Türkiye’de inovasyon haberleri konusunda en hızlı büyümeyi kaydeden blog olduk. Haber aralarımızda bu bilgileri bizi daha iyi tanımanız, inovasyon haberleri ve rehberine verdiğimiz önemi anlamanız için yapılmış küçük çabalarımız.

Timüs, sinir sisteminin enfeksiyonlarla savaşan T-hücrelerini gönderen merkezi kısmıdır.