Devasa çöplük yemyeşil bir parka nasıl dönüştü?

Nasıl başladı?

Söz konusu dağ gibi heybetli atık alanı önceleri Tel Aviv’de 1952-1999 yılları arasında kullanılan uçsuz bucaksız bir atık noktasıydı. 16 milyon metreküp atık Ayalon nehir yatağına çökmek üzereyken ve Tel Aviv’in kirlilik seviyesi her gün kötüleşmeye devam ediyordu. Artık bu duruma dayanamayan halk, alanın kapatılması için 1998’de yetkilileri zorladı.

Kapatılmasının ardından İsrail, Uluslararası Hiriya Arazisi’nin Yeniden Düzenlenmesi için bir proje yarışması düzenledi. Peter Latz, 14 mimar ve çevre planlamacısı arasından yenilikçi konsepti ve atıkları kullanılabilir yeşil araziye dönüştüren projesiyle seçilen kişi oldu.

Projenin başlangıcı

Aslında bu arazi 20. Yüzyılın başından beri onarılması zaman alacak zararları ile yenilikçi çözüm yoluna en çok ihtiyacı olan alan gibi görünüyordu. Mimar ve çevre planlamacısı Peter Latz, yeni toprak yüzeyinden çıkan metan gazını engelleyen bir biyoplastik tabaka, bunlara ek olarak, toprağı zenginleştirmek için tüm koşulları hesaba katarak bitki ve hayvan örtüsü geliştirdi. Biyoplastik, çakıl katman ve yeni sürgünlerin yeşerebilmesi için bir metreküp temiz toprak ile kaplanmıştı. İlk önce inşaat tamamlandı. Sonuç olarak bu yeşil park New York City’deki Central Park’ın üç katı büyüklüğündeydi.

Bugün ne durumda?

Bugün dağın zirvesi Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na gelenleri selamlayan ilk noktalardan biri olarak yerini korumaktadır. Ziyaretçiler bugün de gelişmeye devam eden dönüşüme tanıklık etmeye devam ediyorlar. Arazi atıkları ve ağaç gövdeleri geri dönüştürüldü ve park için Hiriya Carpentry Shop tarafından güzel ahşap mobilyalar üretildi.

Bu proje aynı zamanda binaların parçalanmış atıklarını çakıla ve kuru organik maddeleri de samana dönüştürmekten sorumlu. Atıkları biyogaza yani yenilenebilir enerjiye çeviren bir sistem de bulunuyor. Böylece park, kendi elektrik enerjisini üretebiliyor ve kalanını da İsrail Elektrik Kurumu’na satabiliyor.

Hiriya, her gün 3.000 ton evsel atık1.500 ton inşaat molozu ve 250 ton arazi maddesini ayırıyor ve benzin, gübre, elektrik, sulama ve bahçe mobilyasına çeviriyor. Bu durum dünyanın gördüğü en büyük arazi dönüşümü olabilir. Hiriya çevre planlamacısı ve çevre mühendisi Peter Latz’ın atıkları adeta bir hazineye çeviren bu görsel tasarımı, hergün çevre üzerinde karbon etkisini azaltmaya devam ediyor

Paylaş
Önceki İçerikYazılanları mikrodalgada silebileceğiniz defter
Sonraki İçerikBad Rabbit zararlısı ile yaşamak…
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde tamamladı. Uluslararası birçok önemli kurum ve projelerde yer aldı. Kariyerine perakende sektöründe eğitim ve gelişim alanında uluslararası 4 markadan sorumlu olarak devam ediyor. Uzun yıllar kendi bloglarında sürdürdüğü yazı yazma eylemine yenilikleri okuyucularla buluşturmak adına Diyalogin ile devam etmektedir.