Nesnelerin interneti kaçınılmaz bir şekilde geliyor ve kısa süre içerisinde internete bağlı yüz milyarlarca akıllı cihaz olacak. Akıllı ev uygulamaları bu gruptan sadece birisi. ivee ise sesle kontrol edilen ve herhangi bir evi akıllı eve dönüştürebilen kendine özgü tasarıma sahip bir akıllı ev asistanı. Cihaz 5 inç yüksekliğinde ve 3 inç çapında joyistick benzeri bir görünüme sahip.

ivee’yi aldıktan sonra yapmanız gereken şey onu elektriğe ve kablosuz ağınıza bağlamak, sonrasında iOS veya Android mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek kontrol etmek istediğiniz cihazları ve servisleri ivee’ye tanıtmak; hepsi bu. Bundan sonra, örneğin “mutfağın ışığını aç” diyebilirsiniz.

ivee evinizdeki Nest termostatını, Philips’in Hue ışıklarını, Logitech Harmony uzaktan kumandasını ve daha bir çok akıllı ev cihazlarını kontrol edebiliyor. ivee birbiriyle bağlantılı bir çok cihaza ve harika birçok servise bağlanabiliyor ve ihtiyaçlarınıza esnek çözümler sunabiliyor. Kullandığı platform açık (Linux) ve esnek olarak tasarlanmış. Öyle ki 2016 yılının ilk çeyreğinde yayınlanacak bir API ile yazılımcılara kendi uygulamalarını yaratmalarına olanak tanıyacak.

ivee ile aynı zamanda Uber, Spotify ve acil servis benzeri talep üzerine hizmet veren servislere anlık olarak ulaşmak mümkün. Zamanla bu servislerin sayısının artacağı söyleniyor. Örneğin arzu ettiğinizde Spotify’dan müzik dinleyebilir, Uber’den bir araba çağırabilirsiniz. Dilerseniz ivee ile alarm ve hatırlatıcılar da kurulabilirsiniz.

Sisteme konut vermek için ise “Okay ivee” demek yeterli. Sonrasında üzerindeki ışık maviye dönüyor ve sizden vereceğiniz komut bekleniyor. Örneğin bulunduğunuz şehrin hava durumunu sorduğunuzda size içerik aramasını yaparak kısa sürede cevap veriyor. Arzu ederseniz tetikleyici isim olarak ivee’den farklı bir isim seçmeniz de mümkün olabilecek.

Sistem sadece tetikleyici komuttan sonra ortamı dinliyor ve sadece bazı gerekli bilgiler güvenlikli bir bulutta depoluyor. Cihaz ile bulut arasındaki haberleşme ise şifrelenmiş olarak gerçekleşiyor.

Birden fazla cihazı aynı odaya koyabileceğiniz gibi birkaç cihazı ev içerisinde farklı odalara koyarak da kullanmanız mümkün. Ayrıca farklı senaryolar oluşturarak birçok ayarlamayı tek senaryo altında birleştirmek mümkün. Örneğin “sinema zamanı” dediğinizde perdeler kapanabilir, televizyon açılır, ışıklar loş hale gelir ve ortam ısısı düşürülebilir.

ivee ile üzerinde bulunan iki adet çok yönlü mikrofon aracılığıyla 15 feet (yaklaşık 4,6 metre) uzaklıktan iletişime geçebilirsiniz. Size üzerindeki 2,5 watt gücündeki hoparlörü ile yanıt verecektir. Bu ses başlangıçta bir kadın sesi ve yakın zamanda erkek sesi de sisteme eklenmiş olacak.

Şu anda kitlesel fonlama aşamasında olan ürün 2016 yılının ilk çeyreğinde üretilmiş olacak. Kötü haber şu ki başlangıçta sadece İngilizce olarak komut alacak ve Türkiye gönderimin yapılacağı ülkeler listesinde yok.

VIAMesut Dönmez
Paylaş
Önceki İçerikRTX Teknolojisini Tanıyalım
Sonraki İçerikMeme kanserini erken evrede tespit edebilmek için Akıllı Sütyen üretildi
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir