Hack Nedir ?

Yıllarca binlerce belki de milyonlarca insan tarafından sorulan ve aynı zamanda yüz binlerce insan tarafından bir çok farklı şekilde anlatılan zengin bir kelimedir Hack.

Peki bu sefer Hack nedir ?

Hack bir sistemin, programın veya insanın açıklarından faydalanarak kişinin veya kurumun izni ve bilgisi olmadan kişisel veya kurumsal cihazlara sızma eylemidir. Bu cihazlar bilgisayar, telefon, pos cihazı hatta günümüzde kullanılan akıllı ev sistemi bile olabilir. İnternete erişimi olan veya olmayan tüm akıllı cihazlar saldırıya karşı açıktır.

Nasıl saldırabilirler ki ?

İnternete bağlı akıllı cihazlarınıza bir çok farklı yöntemle saldırabilirler. Hack tek bir saldırı yönteminden ibaret olan basit bir işlem değil sonuçta. İnternet üzerinden yapılan saldırılara bir nevi Sanal Saldırı diyebiliriz. Şimdi kafanız iyice karıştı sanırım. “Sanal Saldırı da nedir ?” diye soruyorsanız eğer, doğru yerdesiniz.

Sanal Saldırılar internet üzerinden yapılan saldırılara verebileceğimiz bir isimdir. İnternet bağlantısı olan her akıllı cihaza aynı ülkeden veya farklı ülkelerden saldırı yapmak mümkündür. Bu saldırıların bir çok amacı ve çeşidi vardır. Dur hemen gitme daha bunun bir de Fiziksel Saldırı versiyonu var.

Fiziksel Saldırı ise elektriğe bağlı olan tüm akıllı cihazlara bir çok farklı yöntemle saldırılan bir Hack yöntemidir diyebiliriz. Bu yöntemde ise saldırı yapılması gereken akıllı cihazlara yakın olmak esastır. En riskli saldırı yöntemidir Fiziksel Saldırı. Çünkü; Fiziksel Saldırı yapabilmek için hedef akıllı cihazla bir köprü oluşturmak zorundasın. Haliyle internet olmadığı için bunu kablo, bluetooth vb. araçlarla yapmak zorunda. Doğru araçlar kullanılıp cihazlar eşleştiği zaman kişiye fark ettirmeden hedef akıllı cihaza çeşitli yöntemler kullanarak sızmak mümkündür.

Bir sonraki yazımızda Sanal ve Fiziksel Saldırı çeşitlerini daha detaylı inceleyeceğiz.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ömür dileğiyle…

2 YORUMLAR