Hayatları değiştiren tuvalet inovasyonu

inovasyon haberleri : bir tuvalet inovasyonunun hayatları değiştireceğine inanabiliyor musunuz?

Tuvaletle ilgili bir inovasyon haberi olduğunda okuyup okumamaya dair kararsız kaldık. Biz “böyle bir habere yer vermeli vermemeli miyiz?” sorusundan ziyade, “ne olabilir ki?” sorusu akıllarımıza düşmedi desek yalan olur.

Dünya üzerinde hala 2.3 milyar insanın basit ve düzgün bir tuvalete erişimi yok. Fakat umut dolu şekilde bu istatistiklerin aşağıya doğru sert bir düşüş yaşayabileceği düşünülüyor. Bunun sebebi ise yeni geliştirilen atık sistemli Nano Membrane tuvaletler. Bu ürünün su ve basit tuvalet erişimi olmayan kitlelerin önemli bir kısmının ihtiyacını hızla karşılayabileceğine inanılıyor. Bahsi geçen 2.3 milyar insanın büyük bir bölümü tuvalet alt yapıya ve altyapıyı destekleyen su kaynaklarına erişim imkanları olmadığından sağlıklı bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Ancak şimdi daha detaylı bahsedeceğimiz yeni tuvalet sistemi atığı kendi içinde suya ihtiyaç duymadan yok ediyor. Bütün bu süreci de günlük yalnızca 5 sent gibi bir maliyetle çözüyor.

Nano Membrane tuvaletler İngiltere’de Cranfield Üniversitesi tarafından geliştirildi. Tuvalet kendi iç sisteminde katı ve sıvı dışkıyı içine hapsedecek bir muhafaza alanına sahip. Sifon düğmesine basıldığında otomatik olarak bu hazneye giden dışkılar alt taraftaki muhafaza alanına kayıyor ve koku dahil o alana hapsediliyor. Haznede bir çökeltme işlemi gerçekleşiyor. Bu çökeltme işleminden iki atık  çıkıyor, katı atık ve buhar diyebileceğimiz başka bir atık. Bu buhar bir hazne içinde nano hydrophilic kaplanış boncukların olduğu alanda ayrışıyor ve bahçe için kullanılabilecek temiz bir su elde ediliyor. Diğer taraftan katı atıklar başka bir alana alınıyor. Bir sonsuz vida (Archimedes Screw) ve parafin mumuyla kaplı bir oda içerisinde yeniden kullanım için işleniyor. Hastalık yapıcı mikroplardan arındırılıyor ve katı bir atığa dönüşüyor. Ayrıca bu işlem diğer işlemler için yeniden kullanılabilir bir enerji yaratıyor. Son olarak tabi ki eğer istenirse herhangi bir enerji kullanmadan tüm bu işlemler el yordamıyla (bir kol yardımıyla) da yapılabiliyor.