Jet motoru teknolojisiyle tava!

Jet Motoru Teknolojisi İle %40 Isı Tasarrufu Sağlayan Tavalar Geliyor

Oxford öğretim görevlisi Dr. Thomas Povey birkaç yıl önce çıktığı bir dağcılık gezisinde geleneksel tencerelerle su ısıtmak için ne kadar fazla enerji gerektiğini farketti. Bu durum sonrasında ısıyı daha etkili kullanan bir tencere üretmek için çalışmalara başlayan mühendislik profesörü Povey, aynı ısıya ulaşmak için %40 daha az enerjiye ihtiyaç duyan Flare Pan adını verdiği “Yüzgeçli” tencereyi icat etti.

Povey ve arkadaşları mevcut tencereleri incelediklerinde ocaktan sağlanan ısının önemli bir kısmının tencerenin kenarlarında havaya yükseldiği ve boşa harcandığı gerçeğini gördüler. Çözümü jet motorlarında ısıyı dağıtmak için kullanılan yüzgeç tasarımında bulan Povey, kenarları yüzgeç şeklinde tasarlanan Flare Pan’le boşa harcanan ısının büyük kısmını absorbe etmeyi başardı. FIN-X Technology adı verilen bu tasarımla üretilen tencere ve tavaların geleneksel ürünlerle karşılaştırıldığında; aynı sıcaklığa daha kısa sürede ulaşabildiği ve ısıyı daha eşit şekilde dağıttığı görülüyor. Isıyı daha eşit şekilde dağıtabildiği için, Flare Pan’in yiyecekleri eşit şekilde pişirme özelliği olduğu belirtiliyor.

Oxford Üniversitesi’nin İnovasyon Merkezinde geliştirilen Flare Pan alüminyum döküm bir gövdeye ve paslanmaz çelikten kulp ve yüzgeçlere sahip. 4 farklı boyutta ve £50′dan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulan bu yüzgeçli tencereyi almak için İngiltere içinde ön sipariş verebilirsiniz. Ürünün ilk sevkiyatlarının Ağustos ayı sonunda başlaması bekleniyor.