EPFL’den bir grup öğrenci SmartBra adını verdikleri bir cihaz geliştirdi. Kanseri önlemek için özel olarak tasarlanmış ilk akıllı kıyafet olduğunu iddia ediyorlar.

SmartBra, potansiyel olarak kanserli hücreler için ekografi taramaları yapmak için ultrason dalgaları yayan IcosaMed adlı bir şirketin teknolojisini kullanıyor. Ultrason dalgaları piezoelektrik sensörler kullanılarak üretilir. Ekip üyelerinden biri, SmartBra algılama sisteminde kullanılan teknolojinin minyatürleştirildiğini ve kullanıcının rahat giymesini ve neredeyse görünmez olmasını sağladığını söylüyor.

Sensörler şüpheli bir hücre kitlesi tespit ederse, kullanıcı bir uzmanla randevu alabilmesi için uyarılıyor. Ekip, akıllı giyim teknolojisinin kanser önleme konusunda devrimci bir yaklaşıma yol açma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Bu mühendisler ayrıca bir gün sistemlerinin kanseri tespit etmekten daha fazlasını yapabileceğini umuyorlar. Bir gün sistemin önleyici olarak hareket edebileceğini ve kanserli kitlelerde apoptozu uyarmak için neredeyse sürekli, düşük doz ultrason dalgaları yayabileceğini umduklarını söylüyorlar.

Ekip şu anda Smartbra’yı ticari olarak kanser teşhisi konan kadınlara yönelik olarak başlatmayı planlıyor ve durumu günlük olarak izlemelerini sağlıyor. Ticari lansman 2021’de gelecek ve sonunda ürünün tüm kadınlara pazarlanacağını söylüyorlar.

Belki de çoğu kadının hayatını olumlu yönde değiştirebilecek bir ürün çalışmasından gerçekten de etkilendik 🙂