Günlük bir doz Sanat! ile eğitim

Günlük bir doz Sanat! – DailyArt / sanat inovasyon haberleri
Kategori: Eğitim (Ücretsiz)
Boyut: 14.2 MB
Dil: İngilizce
Geliştirici: Zuzanna Stanska © 2015 Moiseum
Uygulamanın çalışması için iOS 7 ve sonrası gerekmektedir. Android yazılıma sahip telefonlara da indirebilirsiniz.
Her gün yeni bir başyapıt
Leonardo, Monet, Goya, van Gogh, Chagall, Dali… Her gün klasik bir resim göreceksiniz telefonunuzda. Bazıları çok ünlü resimler; bazıları ise çok az bilinen, duyulmayan, görülmeyen eserler olacak. İster çok ister az bilinen olsun, her resim ilginç hikâyeler barındırmakta. Ücretsiz olan DailyArt uygulaması, eşsiz yapıtları sunmasının yanı sıra, resimlerin şu an nerede sergilendiği, resmin gerçek boyutları, kaç yılında yapıldığı, yapılırken hangi tekniğin kullanıldığına dair enformasyonları da içeriyor.

 

“Self-portrait wearing a velvet dress (Kadife Elbiseli Otoportre)”
Frida Kahlo, 1926
Museo Frida Kahlo
125×170 cm
Oil on canvas (Yağlı Boya Resim)
Hikâyeler
“Sanat, ruhu günlük yaşamın tozundan kirinden arındırır” Pablo Picasso…
Uygulamanın sunduğu güzelliklerden biri de, üstatların yaptıkları resimlerin ilginç hikayelerinin de resmin hemen altında yer alması. Kimi hikâyeler hüzünlü, kimileri romantik, kimileri de mutlu.. Fransız ressam Paul Gaugin’in yapmış olduğu, en pahalı sanat eseri rekorunu kıran, “Benimle ne zaman evleneceksin?”(When will you marry?) adlı tablosu da hikâyesi ile birlikte DailyArt uygulaması içinde paylaşılmıştır.

“When will you marry?” (Benimle ne zaman evleneceksin?)
Paul Gaugin, 1892
“Private Collection”
Oil on canvas (Yağlı Boya Resim)
“Benimle ne zaman evleneceksin?” resminin hikâyesi de… “Benimle ne zaman evleneceksin?” adlı bu tablo çok yüksek fiyata satıldığında, Paul Gaugin hayatta değildi. Paul Gaugin bu resmi Tahiti’de yapmış. İlkelliğin getireceği sade güzelliğin peşinde olmaya çalışan fakat bunu sömürge altındaki Tahiti’de bulamayan, yine de Fransız ve Avrupa kültürünün birlikte yaşandığı coğrafyadan, Tahiti’den bir anı resmetmiştir Gaugin. Tabloda dikkat çeken en önemli nesne ise, önde duran Tahiti’li kızın kulağındaki beyaz çiçek… Tahiti’de evlenecek kızların kulağına beyaz çiçek takmaları bir gelenekmiş, söylentiye göre ilkelliğin, saflığın peşinde olan Paul Gaugin de bu evlenme geleneğini tabloda yansıtmak istemiş.
DailyArt, sadece resimlere bakarak Picasso’nun dediği gibi ruhumuzu günlük yaşamın tozundan kirinden arındırmakla kalmıyor. Resimlerin hikâyeleri, yapıldıkları dönem ve coğrafya hakkında enformasyon sahibi de olmamızı sağlıyor. Farklı kültürleri tanımak istiyorsanız; farklı zamanlarda insanların nerede ne yapmakta olduklarını merak ediyorsanız, resimlerden bu enformasyona ulaşmak da bir yol olabilir.
DailyArt’da yer alan tablolarla ilgili hikâyelerin içinde, çalınmış resimler hakkında da nükteli bir tavırla karşılaşmanız mümkün. “Bu değerli resmi siz çalmış iseniz, lütfen geri teslim edin. Yasalar gereği cezai işlem uygulanacaktır.” ya da “Bu resmi siz çalmış iseniz; bir yerlerde bulmuş gibi yapıp; para ödülünü alabilirsiniz.” gibi nükteli bir yaklaşımla, çalınmış resimlerle ilgili nerede, nasıl çalındığı hakkında da enformasyon sahibi olabiliyorsunuz.
Sosyal medyada da paylaşabilirsiniz!
Resimleri ailenizle, arkadaşlarınızla, öğrencilerinizle, öğretmenlerinizle, Facebook, Twitter, Instagram aracılığıyla paylaşabilirsiniz ya da e- mail atabilirsiniz. Uygulama içinde resimlerin hemen altında sosyal medya ikonlarına tıklayarak resimleri paylaşabilir ya da e – mail gönderebilirsiniz.

Eğitimde DailyArt
Her yazımda bir şekilde öğretmenlerimizin kullanabileceği uygulamalar bulmaya çalışıyorum. Bulduklarımı, acaba nasıl, nerede kullanılır diye kendime sorular sorarak araştırmaya çalışıyorum. Naçizane bu uygulama ile ilgili bir önerim var… Öğretmenler, Türkiye coğrafyasını, Dünya coğrafyasını anlatırken bu uygulamayı kullanarak bir resim seçebilir. Derse resim ve ressamın hayatı ile giriş yaptıktan sonra, o dönemin önemli olaylarını ve bölgenin coğrafi özelliklerinin bir şekilde resmedilmiş resimlerle dersi bitirmek eğlenceli olabilir. Uygulamanın İngilizce olması canınızı biraz sıkabilir; fakat dersinde uygulamayı kullanmak isteyen öğretmenler benimle iletişime geçerse, seve seve bu konuda yardımcı olurum.
DailyArt uygulamasının, ruhunuzu günlük yaşamın tozundan kirinden arındırması dileklerimle! Unutmadan, uygulamanın yeni versiyonunda öğrencilerinizi de mutlu edebilecek birçok şey var. Örneğin artık resimlere gif’ler yapıyorlar. Böylece resim ve eğlence bir araya geliyor. Çocuklarınızın ruhunu televizyonlara teslim etmemeye ne dersiniz.

 

Paylaş
Önceki İçerikVücut ısısıyla orijinal şekline geri dönen polimer
Sonraki İçerikRestoranlar için harika bir pazarlama inovasyonu
Gazi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, Marmara Üniversitesi Fizik Eğitimi programında yüksek lisansını tamamlamıştır. Öğrenmeye doymamış, enformasyona her zaman aç olan bu varlık şu anda da Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojisi bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. TÜBİTAK araştırmasında proje asistanı olmuş; eğitim gönüllüsü olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda Genç Mucitler Eğitmenliği yapmıştır. Anlamaya çalıştıklarını paylaşmayı sever; bilgi toplumunda yaşadığının farkındadır, bilgi ve fikirlerle bir derdi vardır. Mevlana’nın “Dün, dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünün değişimi vurgulayarak inovasyon kavramını çağrıştırdığını düşünür. Öğretmede, öğrenmede, kültür-sanatta ve bilimde yenilikçi fikirlerin peşindedir.