Bir yakınınızı kaybedince dünya sizin için o anlık durur. Ruhunuz derin üzüntü halindedir ve etrafta neler olduğunun farkına pek varamazsınız. İlgilenmeniz gereken defin işlemleri vardır ve bunlar için hali hazırda bulunan belli ritüeller. Böylece defin olayını düşünmenize gerek kalmadan halledersiniz.

Ancak bir girişimci bu konuya kafa yormuş. Bu acı olayın yakınları kadar dünyaya da verdiği zararı görmüş. Bu güne kadar ritüeller ve onlar için yapılan tüm iyileştirmelerin aslında çevrede yarattığı tahribatı düşünmüş.

Ne tahribatı olacak ki diyenleri tahmin edebiliyorum. Haklılar. Bu konuda onları haklı çıkaran, dilimizde yer edinmiş bir söz bile var. Vefat edenler için “Toprak olup gidecek” denildiğini duymuşsunuzdur. Ancak bir yandan da girişimcinin düşündüklerine kulak kabartmakta fayda var. Bir ölüm olduğunda, bazı dinlerde ritüeller gereği çeşitli kimyasallar kullanılıyor, kefen bezlerinin bazıları geri dönüşüme uygun olmuyor, özellikle tabutlar konusunda cilalı ve işlenmiş ahşapların tahribatı da muhtemelen çevreye en çok zarar veren işlemler.

 Girişimci kefen diye adlandırabileceğimiz bu kıyafete “sonsuzluk giysisi” demiş. Sonsuzluk giysisi temelde mantar ve mantar sporlarının defin sonrasında bedeni, bedendeki zararlıları ve ağır metalleri ayrıştırması ve çevreye verilen zararın önüne geçmesiyle geleneksel yöntemlerden farkını ortaya koyuyor.

Geleneksel defin işlemlerinin etkisi az bilinir ve pek tartışılmaz. Tabutlar, toksik vernikler de dahil olmak üzere ahşabın hasat edilmesini ve kimyasal olarak işlenmesini gerektirir. Ölü bedenler neredeyse her zaman çevreye salınan yüksek derecede zehirli bir mumyalama kimyasalı olan formaldehitle doludur.Ölü yakma başka bir fikirdir ama kendi olumsuz etkisi olmadan bir fikir değildir. Ölü yakma işlemi çok yüksek enerjili bir işlemdir, bu işlem sırasında sıcaklık 2000 fahrenheita kadar çıkar.

Sonsuzluk giysisi mantar sporlarını giysinin dışına örer, böylece mantarlar vücutta büyür ve besinleri besleyerek çok hızlı bir biçimde ayrışır. Mantarlar yararlı ayrıştırıcılardır ve onlar yağların etkisiz hale getirilmesine yardım ederler, bunu sindirerek ve filtreleyerek yaparlar. Bu oluşumlar böcek ilaçları ya da ağır metaller içerir.

Bu giysiler 2016 yılından beri şirketlerin Web sitelerinde satılıyor maliyeti ise 1500 Amerikan Doları. Giysinin siyah veya doğal renkleri de mevcut, ayrıca üç farklı beden ölçüsü de var. Giysinin arkasındaki ekip aynı zamanda evcil hayvanlar için alternatif mezar seçenekleri sunuyor.

Diğer şirketler bir ağaçta büyüyen mezar kabuğunun serbest bırakılması ve ayrıştırılması için cenaze binalarının açılmasıyla bu çevre sorununu ele almaya çalışmışlardı.
Sonsuzluk giysisi gibi bu fikir de çok fazla tartışmayı beraberinde getirdi.
Sonsuzluk giysisi şirketinin sahibi Jae Rhim Lee’e göre toplumun ölüm hakkındaki düşüncelerini değiştirmesi gerekiyor ve  ürettiği giysi de bu durum için önemli bir adım. Sonsuzluk giysisini kullanan her kişi için, dünyaya geri dönme ve vücudunu faydalı bir şekilde kullanma seçimine tanık olan daha birçok kişi olacak diyor Lee. Bu toplum olarak ölümün kültürel kabulüne ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki kişisel sorumluluğumuza yönelik kültürel bir kayma yaratmaya yardımcı olacak.

Ölürken bile dünyamıza fayda sağlamanın mümkün olması etkileyici bir olay. Aslında ne kadar geleneksel yöntemlere aşina olsak dahi yeni jenerasyonlar artık kendini topluma ve çevreye faydalı olmak konusunda geliştirip eğitiyor. Yakın gelecekte bu konudaki rekabetin artacağına, fiyatların düşeceğine, geleneksel yöntemlere olan bağlılığın azalacağına inancımız tam. Çünkü dünya geri dönülmesi imkansız iklim değişiklikleri dolayısıyla da yaşam biçiminin değişiminin ucunda. Yenilikçi bakış açıları ile bu geleceğe umutla bakmak mümkün.

   Girişimcinin web sitesini iliştirelim ki siz de fayda  sağlamak isterseniz kolaylık olsun 🙂

Paylaş
Önceki İçerikSivrisinek ısırığına son
Sonraki İçerikKargo tespiti yapan kapı zili
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.