Teknoloji, fotoğraf alışkanlıklarını değiştiriyor

inovasyon haberleri, bize bazı alışkanlıkları anımsatıyor. Yani eski ve artık kullanılmayan alışkanlıkların inovasyon için önemli bir etken olup olmadığını düşünmek için gerekçe veriyor. Bu örneği okuduktan sonra, bir de Axent Kulaklık haberimizi okumanızı tavsiye ederiz. İnsanlar internet sayesinde çevrimiçi fotoğraf paylaşım platformlarında güzel anlarına ait fotoğrafları paylaşabiliyorlar. Ancak güzel bir fotoğrafı kim oturma odasının duvarında görmek istemez ki?

Wundershine adlı bir firma telefonumuzdaki fotoğrafları mürekkepsiz dijital baskısı ile evimizin duvarlarında sergileyebilmemizi olanaklı kılan bir dijital çerçeve sistemi geliştirdi. Bu inovasyon haberleri arasından özel bir seçim, peki size hangi eski alışkanlığınızı hatırlattı? Haberimizin sonunda ona da yer verelim.

Mevcut durumdaki çerçevelerin sökülüp yeni resim takılmasındaki zorluğunu ortadan kaldırmak ve LCD ekranlı dijital resim çerçevelerine alternatif olmak isteyen bu sistem, akıllı resim çerçevesi ve bir mobil uygulamadan oluşuyor.

Çerçevenin Reframe ve Makerframe olarak adlandırılan iki çeşidi mevcut. Her ikisi de çevre dostu meşe ağacından yapılmış durumda ve ebatları 23×23 cm.

İşte inovasyon böyle hem hayatları değiştirip hem de kolaylaştırdığında etkileyici oluyor. Tabii bakıldığında o kadar da etkileyici bir konu değil diyebilirsiniz. Ama 20 yıl sonrası için bu bir alışkanlık olduğunda, herhangi bir marketten başka bir duvara da mı alsak denildiğinde, önemsiz gibi görünüp, alışkanlığın gerçek bir parçası olduğunda anlayacağız.

Kullanıcılar uygulama aracılığıyla cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraflardan olduğu gibi Instagram, Facebook ve Flickr gibi uygulamalardaki fotoğraflarından oluşan bir resim kuyruğu oluşturuyorlar. Kullanıcılar çerçeve ile kendi resimlerini basabildikleri gibi firmanın internet mağazası üzerinden diledikleri fotoğrafları da bastırabiliyor.

Refame için kullanıcılar oluşturdukları resimleri tanesi 2 dolara bastırabiliyorlar. Reframe’in aksine Makerframe’de fotoğraflarınızı yazdırmak için çerçevede dahili bir yazıcı mevcut. Baskı işlemi için çerçevenin üst kısmından boş bir termal renkli baskı sayfası yerleştiriliyor ve resim kuyruğundaki basılmak istenen fotoğraf, kablosuz olarak çerçeveye gönderiliyor. Basılan resim otomatik olarak çerçevenin içine otururken, içindeki eski resim ise çerçevenin alt kısmından dışarıya veriliyor. Eminiz Türk halkı bu inovasyonu kullanmayı sevecek ancak biz Türkiye’den inovasyon haberleri arasına da böyle gelişmeler yazabilmeyi çok arzu ediyoruz.

Her iki çerçeveye de düşük fiyatlarla ön sipariş verebilmek mümkün. Ücretsiz 10 baskı ile 2015 sonbaharında gelecek Reframe’in fiyatı 59,95 dolar, 2016 başlarında gelecek olan Makerframe’in fiyatı ise 179,95 dolar olarak belirlenmiş.

Akıllı telefonlar için anlık kamera kılıfı olarak yola çıkan Prynt ise cep telefonuyla çektiğiniz fotoğrafların veya sosyal medya hesaplarınızdaki fotoğrafların Polaroid mantığıyla anında çıktısını almanıza olanak sağlıyor. Prynt ile cep telefonunuzu kılıfa yerleştirmeniz ve fotoğrafı çekip 30 saniye içerisinde fotoğrafı elinize almanız mümkün.

iOS ve Android işletim sistemleriyle çalışan Prynt, şimdilik iPhone 5 ve 6 serisi ile Samsung Galaxy S4 ve S5’lerle uyumlu. Üstelik üzerindeki kendi pili sayesinde cep telefonunuzun şarjını da harcamıyor. Cep telefonunuzu kılıfın içine yerleştirdiğiniz için Bluetooth veya WiFi gibi kablosuz teknolojileri kullanmadığı gibi herhangi bir mürekkep kartuşu da kullanmıyor. Prynt 10 tane baskı kağıdı alabiliyor ve bir şarjda da 20 fotoğraf basabiliyor.

Siyah, pembe, mavi ve beyaz renklerde sunulan Prynt, bir kamera ve baskı işlevi gören parça ile cep telefonu modeline uygun bir adaptörden oluşuyor. Dolayısıyla cep telefonu değiştirmeniz durumunda sadece adaptör kısmını değiştirmeniz yeterli oluyor.

Prynt’in ilginç bir özelliği de çektiğiniz bir kısa videoyu, çekip bastığınız bir fotoğrafla özdeşleştirerek buluta yükleyebiliyorsunuz. Daha sonrasında bastığınız resmi telefon kameranıza tuttuğunuzda o kısa video telefonunuzda gösteriliyor.

Şu anda prototipi üretilmiş olan Prynt’in 99 dolardan toplanan ön siparişlerinin Ağustos 2015’ten itibaren teslime başlanacağı öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde ülkemizden de yukarıdakiler gibi başarıyla fikirden uygulamaya geçirilmiş benzeri teknolojik uyguları göreceğimizi umuyorum. Yüksek teknolojili ürünlerinin, ülkemizin neresinde üretildiğine bakılmaksızın en yüksek teşviki alacağının söylenmesi hızlandırıcı olabilir. Eski alışkanlıkları hatırlatan inovasyon haberleri arasından ilk seçimimiz bu oldu. Bu haber size bir nebze olsun polaroid makineleri hatırlatmadı mı?

Paylaş
Önceki İçerikSanatta bitmeyen yenilik: Sanal (Virtual) Müzeler
Sonraki İçerikGeri dönüşümün eğlenceli hali
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.