Bütün spor dallarını içine alan ve her dört yılda bir değişik bir ülkede yapılan uluslararası spor yarışmaları, kısaca heyecan şöleni olimpiyatlar…

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Japonya’nın başkenti Tokyo’da 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenecek. 2020’de, geçtiğimiz dönem olimpiyatlarından farklı bir olaya şahitlik edeceğiz: gelecek yaz Tokyo Olimpiyatları’nda yarışıp, zirveye çıkanlar antik oyunun ilk %100 geri dönüşümlü madalyalarını alacaklar. Altın, gümüş ve bronz madalyaların tümü doğrudan eski cep telefonlarından, bilgisayarlardan ve diğer elektronik atıklardan geri dönüştürülen metallerden yapılacak.

 Olimpiyat Komitesi, 400’den fazla eser arasından Japon sanatçı Junichi Kawanishi’nin tasarımını seçti. Ardından iki yıl boyunca 6 milyondan fazla cep telefonu da dahil olmak üzere neredeyse 79.000 ton cihaz topladılar. “Herkesin Madalyası” isimli toplama kampanyası, sıradan insanlara eski telefonlarının Olimpiyat madalyası olarak yeniden doğacağından gurur duyma fırsatı verdi. Tasarımcı Kawanishi, “ Tasarımımın, bu ömür boyu süren etkinliğin anıtı olarak seçileceğini hiç hayal etmedim.” ve “Umuyorum ki, parlayan halkaları ile madalyalar, atletlerin çabalarını, zaferlerini ve arkadaşlıklarını temsil eden takdir nişaneleri olarak görülür.” dedi.

 1912’de Stockholm maçlarından bu yana olimpiyat madalyaları som altından yapılmamıştı, ancak Olimpiyat düzenlemeleri her değerli madalyanın asgari miktarını belirliyor. Tokyo madalyalarında gümüş rengi iç kısımlı altı gram altın kaplama kullanılacak. Ayrıca gümüş madalya gerçekten saf gümüşten ve bronz madalya, bakır ve çinko karışımından yapılıyor.

Ayrıca yönetmeliğin standart madalya tasarım özelliklerinde zorunlu kılınanlar: Olimpiyat halkaları, Yunan tanrıçası Nike ve Panatheniac stadyumu ve oyunların resmi adı.
Brezilya, 2016 yılında cıva içermeyen altın madalyalarla yolu açtı, farklılık getirdi; ancak Tokyo’nun tasarımı hem dünyada, hem de Olimpiyat oyunlarında eşi benzeri görülmemiş bir sürdürülebilirlik amblemi oldu.

Bu tasarım ile hem Olimpiyat hem de Paralimpik için 5.000’den fazla madalya üretilecek ve kullanılacak. 2020’de özel sporcuların özel madalyalarla ödüllendirildiğini görmek dileğiyle 🙂