80’li yılların çocuklarını sevindiren teknolojiyi artık Nasa kullanacak. Transformers serisini 80’li yıllarda yaşayan tüm çocuklar bilir. Yeni nesil ise şimdi filmlerini izliyor. Nasa, kendi Transformers’ını yaratıyor. Shapeshifter adında ki yüzmesini, uçmasını bilen minik canavar dostumuz prototip bir araçtır.

Aslında Shapeshifter Satürn’ün uydusu Titan’ı keşfetmek için bir prototip bir araç olarak geliştiriliyor. Titan’ın nehirleri, gölleri ve yağmurları var ama su içermiyor. Sıvı metan ve Etandan oluşuyor. Dünyamızda gaz olarak bulunurlar ama Titan’ın dondurucu soğuklarında sıvı haldedirler. Yüzeyin tüm verileri toplandı. Bilim insanları keşfetmek için çok heyecanlılar.

Nasa’nın baş araştırmacısı Ali Agha “Titan’ın yüzeyinin bileşenleri hakkında çok az bilgiye sahibiz.” dedi. “Titan’ın içinde Metan Ve Etandan oluşan nehirler var, engebeli araziler var. Bu yüzden farklı arazileri geçebilen aynı zamanda bir roket fırlatabilecek kadar kompakt bir sistem nasıl kurabiliriz diye düşündük”

Ekibin önerisi ise “Cobots” adı verilen küçük robotlardan oluşan ve istediği zaman kendini bir araya getirip devasa bir robota dönüştürebilen bir araçtı. Cobotslar, ulaşılması zor alanlara bağımsız olarak veyahut ta birlikte hareket ederek ulaşabilirler. Daha verimli hareketler için kendilerini bir kürenin içine sığdırabilirler.

Cobotslar, hem kara hem de sıvı ortamlarla başa çıkabilirler bu durum onu Titan’ın etrafında rahat bir gezintiye çıkmasını sağlar. Şu an yarı özerk şekilde çalışıyorlar, bilim insanları onları otonom hale getirmeye çalışıyor. Böylelikle insan rehberliğine ihtiyaç duymadan kendileri çalışabilecekler.

Paylaş
Önceki İçerikFelçli insanlara robotik destek
Sonraki İçerikNASA mikrofon yardımıyla sessiz süpersonik jeti test edecek
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir