Ya yılbaşı hediyeniz bir kutu temiz hava olsaydı?

Bu şişede ne satılıyor? Hava! Evet evet, doğru okudunuz. Kanadalı girişim grubu Alberta, Çin’e şişelenmiş hava satıyor.

Hadi fiyattan başlayalım, bir şişe sıkıştırılmış hava 32 Kanada Doları. İnanılır gibi değil diyenleriniz vardır. Havanın fiyatının bu kadar yüksek olmasını sağlayan nedir peki? Bu hava temiz dağlardan, hava kirliliğinden veya yoğun yaşam alanlarından uzak yerlerden stoklanıyor. “Bu hava dolu şişelerden kaç tane satacaklar ki?” diyebilirsiniz. Daha startup aşamasındayken 1000 tane ön talep topladı ve hemen ardından sonraki 4000 için sıkı bir çalışmaya girdi.

Bu haberi Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın yayınladığı hava kalitesiyle ilgili raporun 2 gün ardından vermemizin bir nedeni var. Son 10 yılda büyük şehirlerimizdeki hava kalitesi gerçekten çok kötüye gidiyor. İstanbul’da kirlilik oranı %50 artmış. Kötü hava kalitesi yaşam kalitesini baltalıyor. Hatta ana ölüm nedenlerinden biri oluyor. Haberin devamında hava kalitesi sebebiyle ölüm oranları gerçeğiyle yüzleşeceğiz.

Vitality Air adlı bu hava şişelerinin nerelerde doldurulduğuna dair adres vermek gerekirse; Louisse Gölü ve Banff Ulusal Parkı. Büyük bir yığın halinde toplanan hava Alerta firmasının merkezinde aliminyum şişelere basılıyor. Ürün, bir sprey kabı ve oksijen maskesi benzeri maske ile birlikte geliyor.  Tabii kutunun içinden bir de bu havanın kalitesine dair yetkilendirme sertifikası çıkıyor. Unutmadan şirketin web sitesinin size bu ürünü ayılmak, atletik performans göstermek, maraton koşmak ve hatta tıkanmalar için kullanılabileceğini önemle vurguladığını belirtelim.

Peki niye Çinliler hava satın alıyor?

Unutmayalım Çin’de hava kirliliği öyle boyutlara ulaştı ki bazı sınırlarda hava kirliliği üst sınırının 40 katlarına kadar ulaşıldı. Daha önemlisi bu durum mevcutta bir iki şehir için değil Çin’in tüm şehirlerinin %90’ınından daha fazlasında mevcut. Önümüzdeki acı gerçeğin daha iyi anlaşılması için şunu söylemek yeterli; Çin’de her gün 4000 kişi hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybediyor. Her gün gerçekleşen ölümlerin %17’si hava kirliliği dolayısıyla oluyorken bu ürünün satması sanki acı bir girişimcilik. Ancak aynı zamanda önemli bir sorunu çözdüğünü de görmek gerek. Yakında bu konuyla ilgili önemli bir anket yayınlayacağız.

Bu ürün sizin yılbaşı hediyeniz olsaydı ne düşünürdünüz?