Yaratıcı şehir planlama çözümlerine bir yenisi daha eklendi

inovasyon haberleri tanımımız gereği, küçük büyük ne varsa sunmaya çalışıyoruz. Ancak seçici olmak, çarpıcı olanı aktarmak gibi bir niyetimiz de var. Dünyanın önde gelen mimarlık şirketlerinden biri olan Gensler, önemli bir çalışmaya imza attı. Mimarlık şirketlerinden diyoruz ancak onlar da bizim radarımızdan kaçmaması gereken inovatif hizmetler üretiyorlar. Mimarlığın yanı sıra, ürün tasarımı, marka tasarımı, danışmanlık, iç dizayn, sürdürülebilirlik ve şehir planlamacılığı alanında hizmetler de sunuyorlar.

Sundukları bu çeşitli hizmet alanlarında şirket ödülleri de topluyor. İşte bizim vermek istediğimiz Türkiye inovasyon haberleri de hep bu yelpazede olsun istiyoruz. Haberimize dönecek olursak, Gensler’in ortaya attığı Londra’daki kullanım dışı metroların yeniden kazanımı projesi ödül alanlardan bir tanesi.

Konsept, kullanılmayan yer altı metrolarından bisiklet kullanımı ve yürüyüş yolu elde etmek.
Bu yolların pavegen döşeme ile kaplanıp, üstünden geçenlerin harcadığı enerjiyi de geri dönüştürerek elektrik enerjisine çevirmek.

Pavegen nedir? diye merak edenler için açıklayalım. Pavegen bir döşeme türüdür. Yürüyenlerin ve üstünde hareket edenlerin enerjisini toplayabilen, bunu da aşağı yukarı adım başına 7watt seviyesinde başaran bir mühendislik dehasıdır. Mühendislik biliminin dünyaya armağan ettiği bir lütuftur. Var olan enerjilerin dönüşümünden, herhangi bir yakıt kullanmadan temiz enerji elde etmektir.

Tasarım 2014 yılında gerçekleşmiş ve Londra Metro İşletmesi şehrin ihtiyaç fazlası, kullanım dışı metrolarına ve altyapılarına yeni bir kullanım amacı kazandırmaya karar vermiştir. Kurum, boş / işlevsiz kalan bu alanları yaya ve bisiklet yolu haline getirerek, kültürel ve satış canlılığı sağlamayı da planlamaktadır. Bütün bu yapıyı ise Pavegen ile döşeyerek ayrıca enerji dönüşümü elde etmeyi de planlamaktadır. Pavegen ise daha önce belirttiğimiz gibi, kinetik enerjiyi şehrin elektrik enerjisi sistemine tekrar kazandıracak bir döşeme sistemidir. Bu döşeme sistemi üzerinde atılan adımlardan enerji dönüşümü sağlayacaktır. Kurum ayrıca Şehri kapsayacak büyüklükte uygulanacak, türünün ilk örneği sistemin Londra şehri tarafından kucaklanacağını ve merakla beklendiğini belirtti.

Gensler, Londranın şu anki nüfus yoğunluğunun, şehrin tarihi boyunca eriştiği en yüksek nokta olduğunu belirterek, şehrin yeni ve yaratıcı çözümlere ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Bu uygulamanın adaptasyonu şehrin altyapısının nitelikli olması sebebiyle oldukça kolay gerçekleştirilebilir.

Londra’da şu an ticari, satış ve eğlence alanları kadar, bisiklet yolu, yaya yolu gibi ihtiyaçların da yeni modellerine acilen ihtiyaç olduğu aşikar. Yeraltı metroları ve kullanım dışı eski yeraltı alanları bu ihtiyaçları karşılamak için iyi birer çözüm gibi görünüyorlar.

Gensler şirketinin önerisi, kullanım dışında kalan, yaratıcı bir çözüm olmazsa hiçe sayılacak alanları, şehrin sakinlerinin kollektif eforları ile geri kazandırmayı planlıyor. Tüm şehrin altında yer alan bu büyük alanları insanların kullanımına açıp, adım atıldığında doğal olarak ortaya çıkan enerjinin geri kazanımı ise apayrı bir inovatif yaklaşımdır. Londra geleneksel varlıklar ve inovasyon birleşimi ile, daha iyi bir gelecek ve karbonsuz toplum yaratma çabası ile dünyaya öncülük etmeyi planlıyor.

Aynı zamanda bu hareketli yer altı caddeleri ile şehrin sergi, iş, satış ve etkinlik çehresinde de önemli bir değişimin yaşanması öngörülüyor. Yaşayan şehir yaratma, bu sırada sürdürülebilirliğe katkı verme, bir de öncü bir davranışlar denenmemişi yapması açısından inovasyon haberleri arasında yer almayı fazlasıyla hak eden bir girişim denilebilir.